Hello Fish

Food | Tips | Recipes

What Is The Price Of Rice In China?

China – Rice – price, June 2022
CNY 7.960
USD 1.108
EUR 1.085

The cost is 1.11 dollars. The average price across all nations is 1.71 US dollars. The database contains 92 nations. (USD per one kilogram, per GlobalProductPrices.com) Definition: The prices reflect 1 kilogram of long-grain white rice. Adjustments were made to the various international units of measurement in order to standardize the kilogram.

What does 1 kilogram of rice cost in China?

This average is calculated using three price points. It is considered trustworthy and accurate. Updated on March 25, 2022.

China vs. Philippines: Comparison of Cost of Living and Wages Vs

China Philippines
🚶  Cost of living one person
👨‍👩‍👧‍👦  Cost of living Family
🏠  One person rent
🏘️  Family rent
🍽️  Food expenses
🚐  Transport expenses
💳  Monthly salary after tax
💸  GDP per capita
😃  Human freedom index
❤️  Life expectancy
👮  Corruption perceptions index
🌐  English speaking %
🎓  Higher education
😀  Quality of life
🏙️  Population

The average cost of living in is 758 dollars more expensive than it is in 587 dollars. On the list of, China ranked 108th while the Philippines ranked 146th. In China, the average salary after taxes is sufficient to cover living expenses for 1.2 months, compared to only 0.5 months in the Philippines. What Is The Price Of Rice In China

China Philippines
Eating Out
🍱  Lunch Menu
🥂  Dinner in a Restaurant, for 2
🥪  Fast food meal, equiv. McDonald’s
🍻  Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
☕  Cappuccino
🥤  Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
Rent & Utilities
🏙️  1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
🏡  Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
🏙️  3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
🏡  Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
🔌  Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
🔌  Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
🌐  Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
🏦  Mortgage Interest Rate for 20 Years
🏙️  Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
🏡  House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
Transportation
🚌  Local transport ticket
🎟️  Monthly ticket local transport
🚕  Taxi Ride, 8 km or 5 mi
⛽  Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
Groceries
🥛  Milk, 1 L or 1 qt
🍞  Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
🍚  Rice, 1 kg or 2.2 lb
🥚  Eggs, x12
🧀  Cheese, 1 kg or 2.2 lb
🐔  Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
🥩  Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
🍏  Apples, 1 kg or 2.2 lb
🍌  Banana, 1 kg or 2.2 lb
🍊  Oranges, 1 kg or 2.2 lb
🍅  Tomato, 1 kg or 2.2 lb
🥔  Potato, 1 kg or 2.2 lb
🧅  Onion, 1 kg or 2.2 lb
🌊  Water, 1 L or 1 qt
🍹  Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
🍾  Wine (mid-priced), 750 mL bottle
🍺  Beer, 0.5 L or 16 fl oz
🚬  Cigarette pack
💊  Cold medicince, 1 week
🧴  Hair Shampoo
🧻  Toilet paper, 4 rolls
👄  Toothpaste, 1 tube
Other
🏋️  Gym Membership, 1 month
🎫  Cinema Ticket, 1 person
👩‍⚕️  Doctor’s visit
💇  Haircut, simple
👖  Brand Jeans
👟  Brand Sneakers
👶  Daycare or Preschool, 1 month
🏫  International Primary School, 1 year

China vs. Philippines: Comparing Cost of Living and Wages

China more expensive than India?

Comparison of China and India’s Cost of Living, Prices, and Wages Vs

China India
🚶  Cost of living one person
👨‍👩‍👧‍👦  Cost of living Family
🏠  One person rent
🏘️  Family rent
🍽️  Food expenses
🚐  Transport expenses
💳  Monthly salary after tax
💸  GDP per capita
😃  Human freedom index
❤️  Life expectancy
👮  Corruption perceptions index
🌐  English speaking %
🎓  Higher education
😀  Quality of life
🏙️  Population

The cost of living is 82% more expensive in than in ($758 vs. $416). China ranked 108th on the list, while India ranked 190th. In China, the average salary after taxes is sufficient to cover living expenses for 1.2 months, compared to 1.5 months in India. What Is The Price Of Rice In China

China India
Eating Out
🍱  Lunch Menu
🥂  Dinner in a Restaurant, for 2
🥪  Fast food meal, equiv. McDonald’s
🍻  Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
☕  Cappuccino
🥤  Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
Rent & Utilities
🏙️  1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
🏡  Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
🏙️  3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
🏡  Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
🔌  Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
🔌  Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
🌐  Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
🏦  Mortgage Interest Rate for 20 Years
🏙️  Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
🏡  House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
Transportation
🚌  Local transport ticket
🎟️  Monthly ticket local transport
🚕  Taxi Ride, 8 km or 5 mi
⛽  Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
Groceries
🥛  Milk, 1 L or 1 qt
🍞  Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
🍚  Rice, 1 kg or 2.2 lb
🥚  Eggs, x12
🧀  Cheese, 1 kg or 2.2 lb
🐔  Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
🥩  Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
🍏  Apples, 1 kg or 2.2 lb
🍌  Banana, 1 kg or 2.2 lb
🍊  Oranges, 1 kg or 2.2 lb
🍅  Tomato, 1 kg or 2.2 lb
🥔  Potato, 1 kg or 2.2 lb
🧅  Onion, 1 kg or 2.2 lb
🌊  Water, 1 L or 1 qt
🍹  Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
🍾  Wine (mid-priced), 750 mL bottle
🍺  Beer, 0.5 L or 16 fl oz
🚬  Cigarette pack
💊  Cold medicince, 1 week
🧴  Hair Shampoo
🧻  Toilet paper, 4 rolls
👄  Toothpaste, 1 tube
Other
🏋️  Gym Membership, 1 month
🎫  Cinema Ticket, 1 person
👩‍⚕️  Doctor’s visit
💇  Haircut, simple
👖  Brand Jeans
👟  Brand Sneakers
👶  Daycare or Preschool, 1 month
🏫  International Primary School, 1 year

Comparison of China and India’s Cost of Living, Prices, and Wages